Kongres ICCF, Pretoria 2012 – VII. del |
|
|
|
Prispeval Marjan Šemrl
|
Neformalno druženje
Zadnja dva dneva v Južni Afriki sta bila namenjena neformalnemu druženju, sklepanju novih prijateljstev, dogovorom za nastope na turnirjih in mednarodne prijateljske dvoboje. Za tovrstna opravila je mnogo bolj primerno naravno okolje kot pa klimatizirana kongresna dvorana. Pa še nekaj lepot, znamenitosti in zanimivosti Južne Afrike smo ob tem spoznali.

|
Več ...
|
Kongres ICCF, Pretoria 2012 – VI. del |
|
|
|
Prispeval Marjan Šemrl
|
Izredni dopust zaenkrat ostaja!
Letos je delovni del kongresa krajši za en dan, tako da bomo z razpravami in sklepi danes že končali. Smo pa bili zato še kako delovni ob večerih (slika spodaj) in več kot nadoknadili zamujeno.

Generalni sekretar dr. Michael Millstone je umaknil predlog o ukinitvi izrednega dopusta. Za naslednje leto obstajajo nove ideje, ki naj bi uvedle štetje časa v urah in minutah in fiksirale čas za razmišljanje za celo partijo (morda za nekatere turnirje po sistemu Fisher's clock) na določeno število dni. To končno število dni bi bilo različno glede na jakost in pomembnost turnirja. Tak način bi ukinil vse vrste dopusta, pravilo 20 dni, pravilo 40 dni in še kaj zraven. Pripravlja se tudi pravilo, ki naj bi reševalo problem morebitnega nenadnega izpada spletnega strežnika. Vse ideje o spremembah igralnih pravil je treba posredovati komisarju vsaj tri mesece pred vsakoletnim kongresom. Za naslednji kongres je končni rok že aprila 2013.
|
Več ...
|
Kongres ICCF, Pretoria 2012 – V. del |
|
|
|
Prispeval Marjan Šemrl
|
Osem novih naslovov za Slovenijo!
Danes smo bili priča svečani podelivi novih mednarodnih naslovov. In znova sem bil lahko ponosen na slovenski dopisni šah. Več naslovov kot mi, sta osvojili le Nemčija in Rusija. Novi slovenski velemojstri so postali: Danilo Korže, Matjaž Pirš, Aleš Borštnik in Jernej Šivic. Nova višja mednarodna mojstra pa sta Bojan Fajs in Gregor Vohl. Ob tem je Jernej Šivic prejel še priznanje za naslov SIM, Gregor Vohl pa za IM. Tudi letos sem prišel na podelitev z vrečko in znova pojasnil, da je osem naslovov za dvomilijonsko Slovenijo, izredno veliko.
Način organizacije, ko se močnejšim igralcem za nastop na turnirju plačuje (simbolično) startnino (Jaroslav Hybl Memorial), je bil potrjen kot povsem regularen. Vsaka nacionalna zveza ima en turnir (največ 105 partij) na leto zastonj (brez plačila stroškov strežnika). Povabila za nastop na zaprtih turnirjih morajo biti posredovani nacionalnemu delegatu in nikakor ne neposredno igralcem. Vsi predlagani turnirji so bili letos sprejeti brez posebnih pripomb. Predlog novega komisarja za mednarodne turnirje (Gian-Maria Tani), naj se mu dodeli pravica, da lahko zavrne igralce izpod predpisanega ratinga, ni bil sprejet, ker so potrebna dodatna pojasnila.

Pred kongresno dvorano
|
Več ...
|
Kongres ICCF, Pretoria 2012 – IV. del |
|
|
|
Prispeval Marjan Šemrl
|
Srebrni krožnik in bronaste medalje
Otvoritev prvega kongresa na afriški celini, Pretoria 2012, je potekala v dokaj skromnem vzdušju, tako kot se za afriške razmere tudi spodobi. Pozdravni govor je imel predsednik Zveze dopisnih šahistov Južne Afrike, Dinand Knol. Poslušali pa smo tudi pozdravne besede predstavnika Šahovske zveze Južne Afrike.
Predsednik Eric Ruch je poudaril bogato zgodovino šaha in dopisnega šaha v Južni Afriki, se zahvalil za organizacijo in ob igranju uradne ICCF himne, odprl letošnji 41. kongres v zgodovini.

Sledila je podelitev priznanj za zasluge na področju dopisnega šaha ter za uvrstitve na pomembnih turnirjih. Imel sem veliko čast, da sem iz rok predsednika prejel še najvišje priznanje za naslov 24. svetovnega prvaka - srebrni krožnik z vgravirano končno turnirsko tabelo. (Zanimivo: prevzel sem tudi bronasto medaljo za prijatelja Tansela Turguta, s katerim se bova kmalu srečala v Mariboru, v okviru svetovnega prvenstva mladih).
Podeljene so bile medalje za najboljše reprezentance na 17. dopisni olimpijadi in za nas najvažnejše - medalje za 7. ekipno prvenstvo Evrope. Prejeli smo kar devet bronastih medalj, dobitniki pa so: Jože Novak, Peter Žebre, Anton Čopar, Danilo Korže, Aleš Borštnik, Matej Keršič, Mirko Bandelj, Stane Korošec in kapetan Andrej Loc. Iskrene čestitke!
|
Več ...
|
Kongres ICCF, Pretoria 2012 – III. del |
|
|
|
Prispeval Marjan Šemrl
|
Kongres ICCF v naravnem okolju
O 24-urnem potovanju na prizorišče kongresa lahko zanimivosti preberete v forumu. Letošnji kongres ICCF bo po marsikaterem kriteriju nekaj posebnega. Je eden redkih, ki se bo odvijal na južni celini. Udeležba ni ravno najbolj številčna, vendar so vse močnejše države v dopisnem šahu zastopane z vsaj enim članom delegacije. Najprej se malo pozabavajmo z uradnim plakatom na fotografiji. Opazite kaj posebnega? Takoj, ko sem to posebnost opazil, je nastala tudi fotografija, ki bo morda celo unikat, kajti plakat je že odšel v »popravilo«.
Hotelsko kongresni center se nahaja kakšnih 25 km severno od Pretorije, v čudovitem naravnem okolju ob reki Pienaars. Ves kompleks je s tem okoljem nekako zlit in vse je neskončno mirno, daleč od kakršnega koli mestnega ali turističnega vrveža. Hotelske sobe so posejane med pomladno zelenimi in cvetočimi drevesi. Veliko stavb je prekritih s slamo in človek bi za trenutek pomislil, da se je znašel v našem Prekmurju. Ko se človek sprehaja po naselju, je vse izredno tiho, tako da pride do izraza petje ptic, ki jih je tukaj neverjetno veliko. Od najmanjših, ki smo jih vajeni pri nas do velikosti nekakšnih letečih rac. Seveda to niso race, toda to je že področje za biologe.
|
Več ...
|
|